badania medyczne

Labioplastyka co to jest

Zobacz następne

Labioplastyka co to jest

clock 11 lipca 2020 useremm8

star star rectangle ellipse

Labioplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, który w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Skierowany jest on do kobiet, którym zależy na korekcie wyglądu ich warg sromowych. Na czym dokładnie polega labioplastyka.

Co wpływa na wygląd warg sromowych?

Wpływ na wygląd warg sromowych może mieć cały szereg czynników. Zalicza się do nich między innymi:
  • Uwarunkowania genetyczne.
  • Przebyta w dzieciństwie terapia hormonalna z wykorzystaniem estrogenów i androgenów.
  • Poród siłami natury, podczas którego bardzo często wykonywane jest nacięcie krocza. Niekiedy dochodzić może wówczas także do samoistnych uszkodzeń czy deformacji w obrębie warg sromowych.
  • Przewlekłe infekcje intymne.
  • Piercing okolic intymnych.
  • Praktyki seksualne, w przebiegu których dochodzi do naciągnięcia warg sromowych.

Wskazania do labioplastyki

Labioplastyka jest zabiegiem, który wykonuje się gdy:
  • Wargi sromowe są przerośnięte (do czynienia mamy wówczas z tak zwaną hipertrofią) — jest to efekt uwarunkowań genetycznych lub nadmiernego przyrostu ciała.
  • Wargi sromowe są asymetryczne lub uległy deformacji — przyczyną tego może być wspomniany powyżej poród siłami natury.
  • Wargi sromowe zanikają (określa się to mianem atrofii) — przyczyną tego może być szybka, znacząca utrata masy ciała lub znacząca utrata jędrności skóry związana z jej naturalnym starzeniem się.

Przygotowanie do labioplastyki

O czym powinna pamiętać pacjentka, która będzie miała wykonywany zabieg labioplastyki? Przez około 10 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować preparatów kwasu acetylosalicylowego, między innym aspiryny. Na 7 dni przez labioplastyką nie powinno się golić oraz depilować przy użyciu wosku miejsc intymnych. Wskazane jest jedynie przycięcie owłosienia. W dzień zabiegu należy zadbać o higienę miejsc intymnych i nałożyć luźną, bawełnianą bieliznę oraz wygodne spodnie.

Zabieg labioplastyki krok po kroku

Jak przebiega zabieg labioplastyki? Wykonywany może być on z wykorzystaniem lasera lub skalpela. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie jest bolesny. Trwa on od 1 do 2,5 godziny. Po labioplastyce pacjentka może wrócić do domu. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu, kiedy to do czynienia mamy z pierwszą fazą gojenia się ran, niezbędne może okazać się stosowanie środków przeciwbólowych. Powrót do pełnej sprawności trwa od 1 do 3 tygodni. Wówczas można rozpocząć współżycie i uprawianie sportu. W niektórych przypadkach wystąpić mogą powikłania, które dzieli się na wczesne oraz późne. Do pierwszej kategorii zalicza się obrzęki, podbiegnięcia krwawe, przejściowe zaburzenia czucia operowanej okolicy, infekcje ran pooperacyjnych oraz krwiak, który wymaga ponownej operacji. Jeżeli chodzi natomiast o powikłania późnej, jest to między innymi asymetria oraz martwica warg sromowych. Do czynienia możemy mieć także z tak zwanym scallopingiem, czyli wywijaniem się warg sromowych mniejszych.

rectangle

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Assumenda enim, perferendis voluptatibus unde laboriosam voluptatem amet neque quas harum nam beatae minus repudiandae autem quae a consectetur impedit molestias pariatur.

komentarze

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

artykuły

Zobacz podobne artykuły

Hymenoplastyka - rekonstrukcja błony dziewiczej

Hymenoplastyka – rekonstrukcja błony dziewiczej

Hymenoplastyka to zabieg odtworzenia błony dziewiczej, który polega na zszyciu skóry, jaka pozostała po pierwszym jej przebiciu.…

clock 29 września 2020

Hymenoplastyka – rekonstrukcja błony dziewiczej

Hymenoplastyka to zabieg odtworzenia błony dziewiczej, który polega na zszyciu skóry, jaka pozostała po pierwszym jej przebiciu. Motywacje do jego wykonania mogą być różne — od kwestii religijnych, po chęć ponownego przeżycia „pierwszego razu”. Jak przebiega hymenoplastyka? W jaki sposób przygotować się do zabiegu rekonstrukcji błony dziewiczej?

clock 29 września 2020

Czytaj dalej
Waginoplastyka co to za zabieg

Waginoplastyka co to za zabieg?

Waginoplastyka, inaczej plastyka pochwy, to popularny zabieg z zakresu ginekologii estetycznej. Najcześciej jest on wykonywany u kobiet,…

clock 29 czerwca 2020

Waginoplastyka co to za zabieg?

Waginoplastyka, inaczej plastyka pochwy, to popularny zabieg z zakresu ginekologii estetycznej. Najcześciej jest on wykonywany u kobiet, u których na skutek porodu doszło do zniekształcenia lub nienaturalnego rozszerzenia wejścia do pochwy (stanowi ono efekt nacięcia lub rozerwania krocza). Rozciągnięcie tkanek prowadzi do szeregu przykrych dolegliwości, takich jak suchość pochwy czy dyskomfort w czasie uprawiania seksu. […]

clock 29 czerwca 2020

Czytaj dalej