Przyczyny niepłodności u kobiet
Kategorie:

Przyczyny niepłodności u kobiet

Avatar
Opublikowane przez emm8

Niepłodność u kobiet związana może być z szeregiem różnych czynników. Może mieć ona podłoże zdrowotne, hormonalne czy wiązać się z przyjmowanymi lekami lub przewlekłym stresem. Oto najpopularniejsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę.

Zespół policystycznych jajników — to popularne zaburzenie hormonalne u kobiet, które charakteryzuje się tak zwanym hiperandrogenizmem, czyli nadmierną ilością męskich hormonów płciowych we krwi. Przyczynia się ono do zaburzeń miesiączkowania i braku jajeczkowania, skutkiem czego jest niepłodność. Nadmiar androgenów — męskich hormonów płciowych, przyczynia się do obumierania pęcherzyka i powstania torbieli, co po pewnym czasie doprowadza do utworzenia się licznych zmian tego typu na jajniku. Rozwój zespołu policystycznych jajników najczęściej związany jest z zaburzeniami enzymu odpowiadającego za powstawanie męskich hormonów płciowych w jajnikach oraz nadnerczach.

Endometrioza — u kobiet borykających się z tym zaburzeniem do czynienia mamy z migracją fragmentów endometrium (śluzówki macicy) poza jamę macicy. Fragmenty zagnieżdżają się wówczas w pozostałych narządach oraz tkankach i ulegają stopniowemu rozrostowi. Jako że komórki endometrialne przeniesione w inne miejsca podlegają takim samym wpływom hormonalnym co endometrium w macicy, zaczynają się one złuszczać, na skutek czego pojawia się krwawienie. Jako że krew nie jest w stanie znaleźć drogi odpływu z organizmu, dochodzi do tworzenie się torbieli oraz zrostów, co z kolei prowadzić może do zlepiania się ze sobą poszczególnych elementów narządu rodnego.

Mięśniaki macicy — te łagodne guzy nazywane także włókniakami przyczyniają się zarówno do trudności w zajściu w ciążę, jak i długotrwałych miesiączek oraz poronień. Ich występowanie najczęściej związane jest ze skłonnościami genetycznymi i zaburzeniami hormonalnymi.

Polipy w trzonie lub szyjce macicy — przyjmują one postać płaskich, podłużnych tworów z błony śluzowej. Powodują one zarówno niepłodność, jak i obfite miesiączki.

Choroby zapalne miednicy mniejszej — ostre, przewlekłe zapalenia tego typu, po pewnym czasie mogą prowadzić do bliznowacenia, powstawania ropni oraz uszkodzenia jajowodów, a tym samym do niepłodności mechanicznej.

Niewydolność jajników — w tym przypadku do czynienia mamy ze zbyt wczesnym wyczerpaniem się zasobu pęcherzyków pierwotnych w jajnikach, co spowodowane może być zarówno terapią przeciwnowotworową, jak i czynnikami immunologicznymi.

Hiperoprolaktynemia — mianem tym określa się wysokie stężenie prolaktyny w kobiecym organizmie. Prowadzić może ono zarówno do problemów z zajściem w ciążę, jak i zaburzeń miesiączkowania. Prolaktyna oddziałuje także w bezpośredni sposób na gonady, przyczyniając się do zmniejszania wydzielania progesteronu.
Przebyte operacje chirurgiczne przeprowadzone w obrębie jamy brzusznej. Poza niepłodnością, prowadzić mogą one także do rozwoju chorób ogólnoustrojowych, chorób tarczycy czy nowotworów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *