Przyczyny niepłodności u kobiet
Kategorie:

Przyczyny niepłodności u kobiet

Avatar
Opublikowane przez emm8

Niepłodność u kobiet związana może być z szeregiem różnych czynników. Może mieć ona podłoże zdrowotne, hormonalne czy wiązać się z przyjmowanymi lekami lub przewlekłym stresem. Oto najpopularniejsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę.

Zespół policystycznych jajników — to popularne zaburzenie hormonalne u kobiet, które charakteryzuje się tak zwanym hiperandrogenizmem, czyli nadmierną ilością męskich hormonów płciowych we krwi. Przyczynia się ono do zaburzeń miesiączkowania i braku jajeczkowania, skutkiem czego jest niepłodność. Nadmiar androgenów — męskich hormonów płciowych, przyczynia się do obumierania pęcherzyka i powstania torbieli, co po pewnym czasie doprowadza do utworzenia się licznych zmian tego typu na jajniku. Rozwój zespołu policystycznych jajników najczęściej związany jest z zaburzeniami enzymu odpowiadającego za powstawanie męskich hormonów płciowych w jajnikach oraz nadnerczach.

Endometrioza — u kobiet borykających się z tym zaburzeniem do czynienia mamy z migracją fragmentów endometrium (śluzówki macicy) poza jamę macicy. Fragmenty zagnieżdżają się wówczas w pozostałych narządach oraz tkankach i ulegają stopniowemu rozrostowi. Jako że komórki endometrialne przeniesione w inne miejsca podlegają takim samym wpływom hormonalnym co endometrium w macicy, zaczynają się one złuszczać, na skutek czego pojawia się krwawienie. Jako że krew nie jest w stanie znaleźć drogi odpływu z organizmu, dochodzi do tworzenie się torbieli oraz zrostów, co z kolei prowadzić może do zlepiania się ze sobą poszczególnych elementów narządu rodnego.

Mięśniaki macicy — te łagodne guzy nazywane także włókniakami przyczyniają się zarówno do trudności w zajściu w ciążę, jak i długotrwałych miesiączek oraz poronień. Ich występowanie najczęściej związane jest ze skłonnościami genetycznymi i zaburzeniami hormonalnymi.

Polipy w trzonie lub szyjce macicy — przyjmują one postać płaskich, podłużnych tworów z błony śluzowej. Powodują one zarówno niepłodność, jak i obfite miesiączki.

Choroby zapalne miednicy mniejszej — ostre, przewlekłe zapalenia tego typu, po pewnym czasie mogą prowadzić do bliznowacenia, powstawania ropni oraz uszkodzenia jajowodów, a tym samym do niepłodności mechanicznej.

Niewydolność jajników — w tym przypadku do czynienia mamy ze zbyt wczesnym wyczerpaniem się zasobu pęcherzyków pierwotnych w jajnikach, co spowodowane może być zarówno terapią przeciwnowotworową, jak i czynnikami immunologicznymi.

Hiperoprolaktynemia — mianem tym określa się wysokie stężenie prolaktyny w kobiecym organizmie. Prowadzić może ono zarówno do problemów z zajściem w ciążę, jak i zaburzeń miesiączkowania. Prolaktyna oddziałuje także w bezpośredni sposób na gonady, przyczyniając się do zmniejszania wydzielania progesteronu.
Przebyte operacje chirurgiczne przeprowadzone w obrębie jamy brzusznej. Poza niepłodnością, prowadzić mogą one także do rozwoju chorób ogólnoustrojowych, chorób tarczycy czy nowotworów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *