badania medyczne

Hyperechogeniczna zmiana

Zobacz następne

Hyperechogeniczna zmiana

clock 23 marca 2022 useremm8

star star rectangle ellipse

Hyperechogeniczna zmiana to jedno z pojęć wykorzystywanych w opisie USG tarczycy. Co oznacza? Jak interpretować wyniki badania ultrasonograficznego tarczycy? Wskazaniami do wykonania USG tarczycy są: ocena gruczołu z powodu nieprawidłowych wyników badań hormonalnych, ocena wyczuwalnych palpacyjnie zmian, takich jak między innymi guzki, podejrzenie chorób zapalnych wątroby, rodzinne występowanie raka tarczycy, monitorowanie wcześniej wykrytych guzków oraz ocena guzków po przebytym leczeniu jodem promieniotwórczym. Określenia występujące w opisie USG tarczycy (jeżeli masz problem z aparatem USG zapraszamy na serwis USG) mogą być dla wielu pacjentów niezrozumiałe. Poniżej prezentujemy wytłumaczenie najpopularniejszych z nich.

 • Zmiana hyperechogeniczna — zmiana jaśniejsza od otaczającego ją obrazu. Oznacza twarde, zbite zmiany, takie jak guzy, tłuszczak czy skrzepła krew.
 • Zmiana hipoechogeniczna — zmiana ciemniejsza od obrazu, który ją otacza. Może ona wskazywać na miękkie zmiany o zwiększonym ukrwieniu, takie jak na przykład łagodne lub złośliwe guzy lite. Gdy do czynienia mamy z guzkami tarczycy, zmiana hiperechgeniczna może się wiązać z podwyższonym ryzykiem raka tarczycy.
 • Zmiana ogniskowa — oznacza ona pojedynczą zmianę, taką jak guz lity czy torbiel, która została wykryta w badaniu ultrasonograficznym. Może być ona zarówno łagodna, jak i złośliwa.
 • Zwapnienia — wyróżnia się dwa ich rodzaje. Do czynienia możemy mieć z mikrozwapnieniami o wielkości poniżej 2 milimetrów oraz makrozwapnieniami, których wielkość przekracza 2 milimetry. Mianem tym określa się skupiska odkładające się w guzkach lub miąższu tarczycy. Obecność mikrozwapnień wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia raka tarczycy.
 • Niejednorodny miąższ tarczycy — u zdrowych pacjentów jest on jednolity, jednorodny i normoechogeniczny. Odstępstwa od tego stanu wskazują na zmiany o charakterze patologicznym. Głównymi przyczynami niejednorodności miąższu tarczycy są zwłóknienia, wole oraz guzki.
 • Bezechowy obszar — wskazuje on na obecność zmian nie odbijających ultradźwięków, takich jak torbiel.
 • Niewłaściwa wielkość tarczycy — jej prawidłowy rozmiar to maksymalnie 20 mililitrów u kobiet i 25 mililitrów u mężczyzn. Powiększenie tarczycy może wskazywać na wole.
 • Wole miąższowe — wskazuje ono na powiększoną tarczycę o jednorodnym miąższu, bez guzków.
 • Wole guzkowe — wskazuje na powiększoną tarczycę o niejednorodnym miąższu, z obecnością guzków. Wyróżnia się wole guzkowe toksyczne oraz nietoksyczne. W pierwszym przypadku do czynienia mamy z guzkami nadmiernie wydzielającymi hormony.
 • Nieregularna granica zmiany — granica zmiany ogniskowej jest dobrze widoczna, lecz zazębiona lub falista. Guzek tego typu może być zmianą złośliwą.
 • Zmiana gąbczasta — w znaczącej części przypadków jest to zmiana litowo — płynowa z przewagą płynu. Przeważnie ma ona charakter łagodny.
 • Przerost wieloguzkowy — wynika z obecności dużej ilości małych, zlewających się ze sobą zmian, najczęściej łagodnych.

rectangle

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Assumenda enim, perferendis voluptatibus unde laboriosam voluptatem amet neque quas harum nam beatae minus repudiandae autem quae a consectetur impedit molestias pariatur.

rectangle
komentarze

Komentarze do artykułu

Jeden komentarz do “Hyperechogeniczna zmiana

 1. Polecam skutecznie pozycjonowanie na https://emm8.pl/seo/ . Tanie i naprawdę skuteczne pozycjonowanie.

Dodaj komentarz

artykuły

Zobacz podobne artykuły

1 2
Rezonans magnetyczny otwarty

Rezonans magnetyczny otwarty

Lista wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego wydłuża się z roku na rok, a wraz z nią wzrasta…

clock 23 maja 2022

Rezonans magnetyczny otwarty

Lista wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego wydłuża się z roku na rok, a wraz z nią wzrasta liczba osób, które będą musiały się poddać temu badaniu. Niestety ceną za precyzję obrazu często jest dyskomfort pacjenta – choć stosunkowo małoinwazyjny, rezonans przeraża niektórych koniecznością pozostawania bez ruchu w ciasnej przestrzeni przez nawet kilkadziesiąt minut. Badanie nastręcza […]

clock 23 maja 2022

Czytaj dalej
Klaustrofobia objawy przyczyny leczenie

Klaustrofobia – objawy, przyczyny, leczenie

Klaustrofobia jest irracjonalnym lękiem przed przebywaniem w małych, zamkniętych pomieszczeniach. Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa…

clock 6 maja 2021

Klaustrofobia – objawy, przyczyny, leczenie

Klaustrofobia jest irracjonalnym lękiem przed przebywaniem w małych, zamkniętych pomieszczeniach. Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „claustrum” (zamknięcie w jakimś miejscu) oraz grackiego „phobos” (strach). Jakie są główne przyczyny i objawy klaustrofobii? Jak należy ją leczyć? Oto garść najważniejszych informacji związanych z tą chorobą. 
Jak już zostało wspomniane, klaustrofobia to lęk przed małymi, wąskimi, […]

clock 6 maja 2021

Czytaj dalej
Endoskopia w znieczuleniu

Endoskopia w znieczuleniu

Gastroskopia oraz kolonoskopia to bardzo cenne narzędzia w diagnostyce schorzeń przewodu pokarmowego, niezastąpione w wykrywaniu choroby wrzodowej,…

clock 24 lutego 2021

Endoskopia w znieczuleniu

Gastroskopia oraz kolonoskopia to bardzo cenne narzędzia w diagnostyce schorzeń przewodu pokarmowego, niezastąpione w wykrywaniu choroby wrzodowej, nieswoistych chorób zapalnych jelit, zmian dysplastycznych lub raka. Niestety wykonanie endoskpoii wiąże się często z pewnym dyskomfortem – pacjent może odczuwać ból, mieć odruchy wymiotne lub czuć silny niepokój. Na szczęście tego typu nieprzyjemności można uniknąć, decydując się […]

clock 24 lutego 2021

Czytaj dalej