Rezonans magnetyczny otwarty
Kategorie:

Rezonans magnetyczny otwarty

Avatar
Opublikowane przez emm8

Lista wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego wydłuża się z roku na rok, a wraz z nią wzrasta liczba osób, które będą musiały się poddać temu badaniu. Niestety ceną za precyzję obrazu często jest dyskomfort pacjenta – choć stosunkowo małoinwazyjny, rezonans przeraża niektórych koniecznością pozostawania bez ruchu w ciasnej przestrzeni przez nawet kilkadziesiąt minut. Badanie nastręcza problemów zwłaszcza cierpiącym na klaustrofobię, dzieciom czy – ze względu na ograniczoną średnicę otworu urządzenia – osobom otyłym. Na szczęście z odsieczą przybywają pacjentom specjalne udogodnienia – rezonans w znieczuleniu, otwarty czy o zwiększonej średnicy.

Rezonans magnetyczny otwarty

W przeciwieństwie do klasycznego rezonansu magnetycznego, badanie otwarte nie wymaga przebywania w ciasnej, zamkniętej przestrzeni. Leżący na specjalnym stole pacjent umieszczany jest po prostu w wysokoenergetycznym polu magnetycznym, ale przez cały czas zachowuje kontakt wzrokowy z otoczeniem. To doskonałe rozwiązanie nie tylko dla osób z klaustrofobią czy dzieci, którym widok rodziców zapewnia poczucie bezpieczeństwa, ale również dla otyłych, atletycznie zbudowanych lub posiadających w ciele metalowe protezy (np. implanty ortopedyczne czy stomatologiczne), dyskwalifikujące z badania w systemie zamkniętym. Rezonans otwarty zaleca się również w przypadku pacjentów z ograniczonym kontaktem logicznym, u których ciasna przestrzeń może wywołać dezorientację i lęk.

Rezonans magnetyczny w narkozie

Aby uzyskać odpowiednią jakość obrazu podczas rezonansu magnetycznego, pacjent bezwzględnie musi pozostawać w bezruchu przez ściśle określony czas. Pozwala to uniknąć tzw. artefaktów ruchowych, czyli zakłóceń znacząco utrudniających interpretację badania. Osobom, które nie potrafią utrzymać bezruchu ze względu na silny stres, dolegliwości bólowe uniemożliwiające długotrwałe leżenie w jednej pozycji czy zaburzenia świadomości, zaleca się wykonanie rezonansu w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Najczęściej jednak z takiego rozwiązania korzysta się u dzieci. Wymaga ono wprawdzie dłuższych przygotowań, gdyż pacjent musi odbyć konsultację anestezjologiczną, wykonać badania laboratoryjne, a niekiedy również EKG i RTG klatki piersiowej, oraz pozostawać na czczo przynajmniej sześć godzin przed narkozą, ale zapewnia wysoką jakość obrazu i umożliwia postawienie celnej diagnozy.
Rezonans w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, długotrwała hospitalizacja nie jest więc konieczna.

Rezonans magnetyczny o zwiększonej średnicy

Jeszcze do niedawna osoby ze znaczną otyłością nie mogły korzystać z dobrodziejstw rezonansu magnetycznego, a to za sprawą zbyt wąskich otworów w tychże urządzeniach. Standardowo średnica okola (bo tak profesjonalnie nazywa się ten otwór) wynosi bowiem 60 centymetrów. Na szczęście coraz więcej ośrodków przystosowuje się do potrzeb pacjentów o większych gabarytach. W wielu przychodniach dostępne są urządzenia o średnicy około 70 centymetrów. Badanie w tak zmodyfikowanym aparacie zapewnia większy komfort nie tylko osobom otyłym czy o atletycznej sylwetce, ale również odczuwającym dyskomfort w ciasnych przestrzeniach.

18 komentarzy do “Rezonans magnetyczny otwarty

  1. Super artykuł. Zapraszam na szkolenia BHP w Łodzi dla kadry medycznej pracującej w pracowniach diagnostycznych także w pracowniach rezonansu magnetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *