Klaustrofobia objawy przyczyny leczenie
Kategorie:

Klaustrofobia – objawy, przyczyny, leczenie

Avatar
Opublikowane przez emm8

Klaustrofobia jest irracjonalnym lękiem przed przebywaniem w małych, zamkniętych pomieszczeniach. Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „claustrum” (zamknięcie w jakimś miejscu) oraz grackiego „phobos” (strach). Jakie są główne przyczyny i objawy klaustrofobii? Jak należy ją leczyć? Oto garść najważniejszych informacji związanych z tą chorobą.

Jak już zostało wspomniane, klaustrofobia to lęk przed małymi, wąskimi, niskimi pomieszczeniami, z których ucieczka czy wyjście są mocno utrudnione. Objawy tej choroby występują niekiedy również pośród dużej ilości ludzi, na przykład w samolocie czy w kolejce w sklepie.

Jakie są przyczyny klaustrofobii? W dalszym ciągu pozostają one niesprecyzowane. Jak tłumaczą psychoanalitycy, to zaburzenie lękowe w pewnym stopniu dotyczy każdego z nas. Niektóre osoby są jednak w znacznie większym stopniu narażone z atakami paniki, które to mogą być związane z procesem narodzin, a dokładnie — z przeciskaniem się przez kanał rodny. Zwolennicy teorii behawioralnej są zdania, że klaustrofobia ma swoje źródło w relacjach rodzinnych. Obserwowanie panikującego rodzina znajdującego się w niewielkim pomieszczeniu może przyczynić się do rozwoju tego typu zaburzenia. Behawioryści podkreślają również, że klaustrofobia może mieć swoje źródła w traumach z dzieciństwa, takich jak na przykład zamykanie w szafie za karę.

W jaki sposób objawia się klaustrofobia? Z jej symptomami mamy do czynienia w sytuacjach, w których występuje ryzyko wyzwolenia się lęku czy niekontrolowanej paniki. Osoba cierpiąca na to zaburzenie odczuwa strach i obezwładniający niepokój. Dodatkowo, boryka się ona z uczuciem obniżania się sufitu znajdującego się nad jej głową. Oddech staje się nieregularny i płytki. Dodatkowo, ciało oblewają zimne poty i zaczyna pojawiać się gęsia skórka. Do objawów klaustrofobii zaliczyć można również przyspieszone tętno czy akcję serca, zawroty głowy, drżenie rąk, panika czy przeczucie zbliżającej się katastrofy. Symptomy tego zaburzenia mogą być różne, w zależności od miejsca, w którym znajduje się osoba chora.

Jak leczyć klaustrofobię? Jako że jest to ciężka choroba mogąca wywołać dyskomfort uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, wymaga ona wizyty u psychologa. Najczęściej stosowaną metodą jest tu terapia badawczo — poznawcza. Pozwala ona skutecznie załagodzić objawy choroby, redukując wrażliwość na czynniki wywołujące lęk. W leczeniu klaustrofobii wykorzystuje się również terapię ekspozycyjną, w przebiegu której pacjent jest wystawiany na czynnik wywołujący uczucie lęku. Terapeuta uświadamia mu wówczas, że nic mu nie grozi. Takie leczenie ma na celu oduczyć nerwowych zachowań. Klaustrofobia jest niekiedy leczona w sposób farmakologiczny, z wykorzystaniem leków przeciwlękowych lub przeciwdepresyjnych. Zaleca się jednak, aby były one wyłącznie dodatkiem do terapii i były podawane jedynie wówczas, gdy objawy choroby osiągają maksymalne natężenie.

6 komentarzy do “Klaustrofobia – objawy, przyczyny, leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *