Hyperechogeniczna zmiana
Kategorie:

Hyperechogeniczna zmiana

Hyperechogeniczna zmiana to jedno z pojęć wykorzystywanych w opisie USG tarczycy. Co oznacza? Jak interpretować wyniki badania ultrasonograficznego tarczycy?

Wskazaniami do wykonania USG tarczycy są: ocena gruczołu z powodu nieprawidłowych wyników badań hormonalnych, ocena wyczuwalnych palpacyjnie zmian, takich jak między innymi guzki, podejrzenie chorób zapalnych wątroby, rodzinne występowanie raka tarczycy, monitorowanie wcześniej wykrytych guzków oraz ocena guzków po przebytym leczeniu jodem promieniotwórczym.

Określenia występujące w opisie USG tarczycy (jeżeli masz problem z aparatem USG zapraszamy na serwis USG) mogą być dla wielu pacjentów niezrozumiałe. Poniżej prezentujemy wytłumaczenie najpopularniejszych z nich.

 • Zmiana hyperechogeniczna — zmiana jaśniejsza od otaczającego ją obrazu. Oznacza twarde, zbite zmiany, takie jak guzy, tłuszczak czy skrzepła krew.
 • Zmiana hipoechogeniczna — zmiana ciemniejsza od obrazu, który ją otacza. Może ona wskazywać na miękkie zmiany o zwiększonym ukrwieniu, takie jak na przykład łagodne lub złośliwe guzy lite. Gdy do czynienia mamy z guzkami tarczycy, zmiana hiperechgeniczna może się wiązać z podwyższonym ryzykiem raka tarczycy.
 • Zmiana ogniskowa — oznacza ona pojedynczą zmianę, taką jak guz lity czy torbiel, która została wykryta w badaniu ultrasonograficznym. Może być ona zarówno łagodna, jak i złośliwa.
 • Zwapnienia — wyróżnia się dwa ich rodzaje. Do czynienia możemy mieć z mikrozwapnieniami o wielkości poniżej 2 milimetrów oraz makrozwapnieniami, których wielkość przekracza 2 milimetry. Mianem tym określa się skupiska odkładające się w guzkach lub miąższu tarczycy. Obecność mikrozwapnień wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia raka tarczycy.
 • Niejednorodny miąższ tarczycy — u zdrowych pacjentów jest on jednolity, jednorodny i normoechogeniczny. Odstępstwa od tego stanu wskazują na zmiany o charakterze patologicznym. Głównymi przyczynami niejednorodności miąższu tarczycy są zwłóknienia, wole oraz guzki.
 • Bezechowy obszar — wskazuje on na obecność zmian nie odbijających ultradźwięków, takich jak torbiel.
 • Niewłaściwa wielkość tarczycy — jej prawidłowy rozmiar to maksymalnie 20 mililitrów u kobiet i 25 mililitrów u mężczyzn. Powiększenie tarczycy może wskazywać na wole.
 • Wole miąższowe — wskazuje ono na powiększoną tarczycę o jednorodnym miąższu, bez guzków.
 • Wole guzkowe — wskazuje na powiększoną tarczycę o niejednorodnym miąższu, z obecnością guzków. Wyróżnia się wole guzkowe toksyczne oraz nietoksyczne. W pierwszym przypadku do czynienia mamy z guzkami nadmiernie wydzielającymi hormony.
 • Nieregularna granica zmiany — granica zmiany ogniskowej jest dobrze widoczna, lecz zazębiona lub falista. Guzek tego typu może być zmianą złośliwą.
 • Zmiana gąbczasta — w znaczącej części przypadków jest to zmiana litowo — płynowa z przewagą płynu. Przeważnie ma ona charakter łagodny.
 • Przerost wieloguzkowy — wynika z obecności dużej ilości małych, zlewających się ze sobą zmian, najczęściej łagodnych.

Jeden komentarz do “Hyperechogeniczna zmiana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *