Hymenoplastyka - rekonstrukcja błony dziewiczej
Kategorie:

Hymenoplastyka – rekonstrukcja błony dziewiczej

Hymenoplastyka to zabieg odtworzenia błony dziewiczej, który polega na zszyciu skóry, jaka pozostała po pierwszym jej przebiciu. Motywacje do jego wykonania mogą być różne — od kwestii religijnych, po chęć ponownego przeżycia „pierwszego razu”. Jak przebiega hymenoplastyka? W jaki sposób przygotować się do zabiegu rekonstrukcji błony dziewiczej?

Błona dziewicza jest cienką warstwą błony śluzowej, który znajduje się u wejścia do pochwy. Ma ona pierścieniowaty kształt, z małym otworem w centralnym punkcie. W znaczącej części przypadków, błona dziewicza pozostaje nienaruszona aż do pierwszego razu. Niekiedy jednak, nie jest ona w pełni wykształcona lub dochodzi do jej uszkodzenia, na przykład na skutek zabiegu medycznego, badania lekarskiego, stosowania tamponów czy intensywnej aktywności fizycznej.

Zabieg hymenoplastyki najczęściej wykonywany jest z powodów religijnych, etnicznych lub kulturowych. W niektórych krajach (głównie arabskich) obecność błony dziewiczej wiązana jest bezpośrednio z niewinnością i stanowi warunek niezbędny do wyjścia na mąż. Hymenoplastyka została wymyślona przez muzułmanki. Rekonstrukcja błony dziewiczej daje wrażenie jej obecności. W czasie stosunku seksualnego partner odczuwa opór. Pojawia się również niewielkie krwawienie. Zabieg ten wykonywany jest także przez kobiety zgwałcone, borykające się z różnego rodzaju wadami pochwy oraz te, które chcą jeszcze raz przeżyć swój pierwszy raz.

Jak krok po kroku przebiega zabieg, jakim jest hymenoplastyka? Trwa on około 30 — 50 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na zszyciu fałdów pozostałości naturalnej pochwy, które znajdują się na jej ściankach. Są one naciągane oraz zszywane przy pomocy rozpuszczalnych nici w taki sposób, by w środku został elastyczny otwór. Hymenoplastyka nie wywołuje powikłań i nie wymaga rekonwalescencji.

Jak przygotować się do zabiegu odtworzenia błony dziewiczej? Na 2 tygodnie przed nim należy przyjmować witaminy C, kwasu acetylosalicylowego oraz leków przeciwgrypowych i przeciwkaszlowych. Preparaty tego typu nasilać mogą krwawienie w czasie zabiegu. Osoby palące papierosy, 3 dni przed zabiegiem ograniczyć powinny się do palenia maksymalnie 3 — 4 sztuk dziennie. Gdy hymenoplastyka przeprowadzana będzie w znieczuleniu ogólnym, na 6 godzin przed operacją należy się powstrzymać od jedzenia i picia. Oprócz tego, niezbędne będzie wykonanie następujących badań: grupa krwi, poziom cukru, morfologia, badanie ogólne moczu, koagulogram PT, INT oraz APTT, antygen HBS, elektrolity oraz EKG (dotyczy to pacjentek po 40 roku życia).

Przeciwwskazaniami do zabiegu rekonstrukcji błony dziewiczej są: trwająca miesiączka, choroba nowotworowa, infekcje pochwy oraz nieuregulowana cukrzyka. Hymenoplastyki nie wykonuje się u kobiet, które urodziły dziecko.

Jeżeli chodzi o zalecenia po zabiegu hymenoplastyki, niezbędne jest dbanie o higienę pochwy. Zaleca się także unikanie intensywnej aktywności fizycznej. Po około 7 dniach od zabiegu należy udać się na wizytę kontrolną, w czasie której lekarz oceni, czy śluzówka goi się w sposób prawidłowy.

2 komentarze do “Hymenoplastyka – rekonstrukcja błony dziewiczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *