Waginoplastyka, inaczej plastyka pochwy, to popularny zabieg z zakresu ginekologii estetycznej. Najcześciej jest on wykonywany u kobiet, u których na skutek porodu doszło do zniekształcenia lub nienaturalnego rozszerzenia wejścia do pochwy (stanowi ono efekt nacięcia lub rozerwania krocza). Rozciągnięcie tkanek prowadzi do szeregu przykrych dolegliwości, takich jak suchość pochwy czy dyskomfort w czasie uprawiania seksu. Zabieg, jakim jest waginoplastyka umożliwia powtórne uzyskanie właściwego rozmiaru wejścia do pochwy, a co za tym idzie — przyjemności z życia intymnego.
Jak przygotować się do zabiegu, jakim jest waginoplastyka? Pierwszy krok to umówienie się na konsultację do lekarza ginekologii plastycznej. Oceni on konkretny przypadek i wyjaśni, jak krok po kroku będzie przebiegała operacja. Ustali on również jej termin, który musi nastąpić w okresie powyżej 2 tygodni przed kolejną miesiączką. Przed wykonaniem zabiegu plastyki pochwy, pacjentka powinna wyleczyć wszystkie infekcje intymne oraz wykonać zlecone przez lekarza badania. Są nimi: wymaz pochwy wraz z antybiogramem, cytologia, morfologia krwi, badania układu krzepnięcia INR i APTT, badanie TSH, badania na obecność wirusa HIV i HCV oraz badanie HBs antygen.
Jeżeli wymienione powyżej badania nie wykryją jakichkowiek przeciwwskazań, zabieg waginoplastyki jest wykonywany w ustalonym terminie. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Trwa on około 60 — 90 minut. Zabieg plastyki pochwy opiera się o nacięcie ściany pochwy, usunięcie nadmiaru rozciągniętej tkanki i zaszyciu rany przy pomocy specjalnych, szybko rozpuszczalnych szwów. Dzięki temu rana goi się szybko oraz sprawnie.
Po zabiegu pochwa staje się wyraźnie węższa. Gdy zabieg został przeprowadzony w sposób prawidłowy, zniknąć powinny przykre dolegliwości, takie jak dyskomfort podczas zbliżenia, uczucie suchości pochwy czy infekcje intymnej.
Jak wygląda rekonwalescencja po waginoplastyce? Przez okres minimum 6 tygodni unikać powinno się kąpieli w wannie i basenie. Zaleca się delikatne mycie okolic intymnych pod prysznicem, regularne dezynfekowanie rany oraz zaniechanie współżycia na czas jej gojenia się.
W sytuacji, w której zabieg wykonuje się na tkance, która nie jest mocno rozciągnięta, istnieje możliwość skorzystania z laserowej metody obkurczania pochwy. Polega ona na tym, że wiązka lasera wywołuje proces odbudowy kolagenu w błonie śluzowej pochwy oraz narządów rodnych i obkurcza kolagen wypełniający tkanki narządów. Laserowe obkurczanie pochwy umożliwia poprawę jędrności ścianek pochwy w sposób nieinwazyjny. Rekonwalescencja po takim zabiegu trwa około 7 dni.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu waginoplastyki? Nie należy go wykonywać u pacjentek, u których stwierdzono zaburzenia krzepnięcia krwi, cierpiących na nowotwory i przewlekłe choroby mogące utrudniać gojenie się tkanek oraz w okresie planowania ciąży lub w sytuacji jej potwierdzenia.