Labioplastyka co to jest
Kategorie:

Labioplastyka co to jest

Labioplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, który w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Skierowany jest on do kobiet, którym zależy na korekcie wyglądu ich warg sromowych. Na czym dokładnie polega labioplastyka.

Co wpływa na wygląd warg sromowych?

Wpływ na wygląd warg sromowych może mieć cały szereg czynników. Zalicza się do nich między innymi:

  • Uwarunkowania genetyczne.
  • Przebyta w dzieciństwie terapia hormonalna z wykorzystaniem estrogenów i androgenów.
  • Poród siłami natury, podczas którego bardzo często wykonywane jest nacięcie krocza. Niekiedy dochodzić może wówczas także do samoistnych uszkodzeń czy deformacji w obrębie warg sromowych.
  • Przewlekłe infekcje intymne.
  • Piercing okolic intymnych.
  • Praktyki seksualne, w przebiegu których dochodzi do naciągnięcia warg sromowych.

Wskazania do labioplastyki

Labioplastyka jest zabiegiem, który wykonuje się gdy:

  • Wargi sromowe są przerośnięte (do czynienia mamy wówczas z tak zwaną hipertrofią) — jest to efekt uwarunkowań genetycznych lub nadmiernego przyrostu ciała.
  • Wargi sromowe są asymetryczne lub uległy deformacji — przyczyną tego może być wspomniany powyżej poród siłami natury.
  • Wargi sromowe zanikają (określa się to mianem atrofii) — przyczyną tego może być szybka, znacząca utrata masy ciała lub znacząca utrata jędrności skóry związana z jej naturalnym starzeniem się.

Przygotowanie do labioplastyki

O czym powinna pamiętać pacjentka, która będzie miała wykonywany zabieg labioplastyki? Przez około 10 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować preparatów kwasu acetylosalicylowego, między innym aspiryny. Na 7 dni przez labioplastyką nie powinno się golić oraz depilować przy użyciu wosku miejsc intymnych. Wskazane jest jedynie przycięcie owłosienia. W dzień zabiegu należy zadbać o higienę miejsc intymnych i nałożyć luźną, bawełnianą bieliznę oraz wygodne spodnie.

Zabieg labioplastyki krok po kroku

Jak przebiega zabieg labioplastyki? Wykonywany może być on z wykorzystaniem lasera lub skalpela. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie jest bolesny. Trwa on od 1 do 2,5 godziny. Po labioplastyce pacjentka może wrócić do domu. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu, kiedy to do czynienia mamy z pierwszą fazą gojenia się ran, niezbędne może okazać się stosowanie środków przeciwbólowych. Powrót do pełnej sprawności trwa od 1 do 3 tygodni. Wówczas można rozpocząć współżycie i uprawianie sportu. W niektórych przypadkach wystąpić mogą powikłania, które dzieli się na wczesne oraz późne. Do pierwszej kategorii zalicza się obrzęki, podbiegnięcia krwawe, przejściowe zaburzenia czucia operowanej okolicy, infekcje ran pooperacyjnych oraz krwiak, który wymaga ponownej operacji. Jeżeli chodzi natomiast o powikłania późnej, jest to między innymi asymetria oraz martwica warg sromowych. Do czynienia możemy mieć także z tak zwanym scallopingiem, czyli wywijaniem się warg sromowych mniejszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *