Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
Kategorie:

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Avatar
Opublikowane przez emm8

Każda kobieta, która podejrzewa, że może być w ciąży i zaobserwowała u siebie objawy, takie jak zanik miesiączki, nudności czy tkliwość piersi, powinna się udać do gabinetu ginekologicznego w celu wykonania badania. W jaki sposób przebiega pierwsza wizyta ciężarnej u tego typu specjalisty?

Jak krok po kroku wygląda pierwsza wizyta w ciąży? Na początek, lekarza zakłada kartę ciąży i przeprowadza wywiad położniczy. W jego trakcie pyta o przebyte ciąże, porody oraz poronienia. Od odpowiedzi na nie zależy, jakiego rodzaju opieki będzie wymagała przyszła mama. Dodatkowo, ginekolog przeprowadzi także standardowy wywiad lekarski — spyta o przebyte choroby i operacje oraz przyjmowane leki. Wykona on również badanie położnicze — zmierzy wzrost pacjentki, masę jej ciała i ciśnienie tętnicze oraz wykona badanie ginekologiczne, podczas którego pobierze materiał do badania cytologicznego. Oprócz tego, ginekolog przeprowadzi także badanie ultrasonograficzne dopochwowe. Przed wizytą u lekarza, należy sobie przypomnieć datę ostatniej miesiączki — na tej podstawie lekarz będzie w stanie określić przypuszczalny termin porodu. Dodatkowo, należy mieć przy sobie dowód osobisty i NIP miejsca pracy, a także wyniki ostatnio przeprowadzonych badań krwi i moczu, cytologii oraz badania USG.

Jak wygląda klasyczne badanie ginekologiczne w ciąży? Składa się na nie ocena zewnętrznych narządów rodnych, wziernikowanie, badanie palpacyjne i badanie piersi. Badanie to ma na celu ustalić, w jaki sposób ciało ciężarnej przygotowuje się do porodu. Pozwala ono ocenić lekarzowi, czy kobiecie grozi przedwczesny porów czy przedwczesne skracanie się szyjki macicy.

Po pierwszej wizycie, lekarz zleca pacjentce wykonanie następujących badań: morfologia krwi, oznaczenie grupy krwi oraz czynnika Rh, badanie ogólne moczu, stężenie glukozy, pomiar przeciwciał odpornościowych, badania diagnostyczne pod kątem HIV i HCV, badanie w kierunku chorób tarczycy i wątroby, różyczki oraz toksoplazmozy oraz badanie stomatologiczne.

Dodatkowo, ginekolog zleca co miesiąc wykonywanie badań podstawowych — badania moczu oraz morfologii krwi. W czasie ciąży wykonywane są co najmniej 3 badania USG. Pierwsze między 9 a 12 tygodniem ciąży, drugie — pomiędzy 16 a 20 tygodniem, trzecie — między 30 a 34 tygodniem pochwy. Oprócz tego, ginekolog 3 razy wykonuje biocenozę pochwy.

Kiedy najczęściej odbywa się pierwsza wizyta ciężarnej u ginekologa? Kobiety najczęściej trafiają do niego między 6 a 8 tygodniem ciąży. Pierwsza wizyta u tego typu specjalisty powinna mieć miejsce przed 10 tygodniem ciąży.

Wizyty u ginekologa w ciąży odbywają się regularnie co miesiąc aż do 28 tygodnia ciąży, a w późniejszym czasie — co 2 tygodnie. Część lekarzy, na miesiąc przed planowanym terminem porodu wyznacza wizyty w odstępach tygodniowych.

2 komentarze do “Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *